Uroczystość Św. Wojciecha – patrona Polski

Misja się nie udała, nakazano im opuścić ziemie Prusów. Jednak zanim to zrobili, Wojciech odprawił mszę w świętym dla pogańskiego plemienia gaju. To musiało rozsierdzić kapłanów. Wraz ze strażnikami zaatakowali grupę przyszłego patrona Polski. Zginął przebity włóczniami, a jego głowę odcięto i nabito na żerdź. Dwa lata później dzięki staraniom Bolesława Chrobrego Wojciech został ogłoszony świętym.

Z pewnością zdawał sobie sprawę, że nawracanie pogan może skończyć się jego śmiercią. Ale może właśnie tego pragnął…
W 996 r. wyruszył z grupą wojów i swym przyrodnim bratem. Najpierw udali się do Gdańska, a stamtąd łodzią do Prus. Wiemy jaki był finał. Później zaś, jak pisze Gall Anonim – ciało jego Bolesław wykupił na wagę złota od owych Prusów i umieścił [je] z należytą czcią w siedzibie metropolitalnej w Gnieźnie.

W 1000 roku do Polski z pielgrzymką przybył jeden z przyjaciół Wojciecha cesarz Otton III. Na pamiątkę tego spotkania otrzymał od Bolesława Chrobrego ramię świętego. Cesarz zezwolił na utworzenie w Gnieźnie arcybiskupstwa i podarował polskiemu księciu gwóźdź z krzyża Pańskiego wraz z włócznią św. Maurycego.

W 1038 r. książę Brzetysław najechał Polskę. Relikwie św. Wojciecha zostały wywiezione do Czech gdzie znajdują się do dziś. Oprócz głowy, którą Czesi mieli zgubić, a która wróciła do Gniezna w 1127 r. Niestety została skradziona w 1923 r. Wojciech jest jedynym z głównych patronów naszego kraju, a jego kult jest popularny niemal w całej Europie. Przedstawia się go jako biskupa z księgą, włóczniami lub wiosłem rzadziej z odciętą głową niesioną w ręce.

 

W TYM DNIU IMIENINY OBCHODZI KS. WOJCIECH – WIKARIUSZ NASZEJ PARAFII, Z TEJ OKAZJI O GODZINIE 18.00 ZOSTAŁA ODPRAWIONA UROCZYSTA MSZA ŚW. W JEGO INTENCJI A PO NIEJ ŻYCZENIA I KWIATY OD GRUP I RUCHÓW PARAFIALNYCH. Z TEGO MIEJSCA PRAGNIEMY ŻYCZYĆ KSIĘDZU WYTRWAŁOŚCI W POSŁUDZE, WSZELKICH ŁASK BOŻYCH, OPIEKI MARYI – MATKI KAPŁANÓW  ORAZ DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO. NIECH ZDROWIE, UŚMIECH I PRZEDE WSZYSTKIM ZAPAŁ DO ORGANIZOWANIA NOWYCH INICJATYW NIGDY KSIĘDZA NIE OPUSZCZA.

Comments are closed.